3 а (а-8) + 2 (а²+12 а) - 5 а²+6

+4
Ответы (2)
  1. 18 ноября, 22:06
    0
    3 а (а-8) + 2 (а²+12 а) - 5 а²+6=3 а²-24 а+2 а²+24 а-5 а²+6=6
  2. 18 ноября, 22:44
    0
    3 а^2-24 а+2 а^2+24 а-5 а^2+6=6