Решите уравнение

x в 3 степени

-4x во 2 степени

-7x

+28

=0

+3
Ответы (1)
  1. 5 апреля, 18:16
    0
    X^3-4x^2-7x+28=0

    x^2 (x-4) - 7 (x-4) = 0

    (x^2-7) (x-4) = 0

    x^2-7=0 или x-4=0

    x=√7 x=4

    x=-√7

    Ответ: x=√7

    x=-√7

    x=4