Х во 2 степени+4x=21

+1
Ответы (1)
  1. 1 января, 18:02
    0
    X во второй степени + 4x-21=0

    D=16+84=100

    x1 = (-4+10) : 2=3

    x2 = (-4-10) : 2=-7

    ответ: (3; -7).