Tag x + cat x = 2/sin2x

+5
Ответы (1)
  1. 29 сентября, 04:25
    0
    Sin x/cos x + cos x/sin x = (sinkv x + coskv x) / sinx. cosx=1/sinx. cosx. Teper sinx. cos x = 1/2.2. sinx. cosx = 1/2. sin2x

    1 / (1/2sin2x) = 2/sin2x