вычислить f' (0), если f (x) = 2 (x²-x) cos²x

+1
Ответы (1)
  1. 13 сентября, 20:41
    0
    F' (x) = 2 (2x-1) * cos²x+2 (x²-x) * 2cosx * (-sinx) = 2 (2x-1) * cos²x - (x²-x) * sin2x

    f' (0) = 2 * (-1) * 1-0*0=-2