4 (x-1) (x+1) - 4 (x-1)

+3
Ответы (1)
  1. 18 сентября, 09:18
    0
    4 (x-1) (x+1) - 4 (x-1) = 4 (x-1) (x+1-1) = 4x (x-1) = 4x ²-4x