Представьте в виде многочлена а) (x-1) (x-3) (x-5) б) x (x-1) (x-2) - x^2 (x-3) в) (y-1) (y^4+y^3+y^2+y+1) г) (n+1) (n^4-n^3+n^2-n+1)

+5
Ответы (1)
  1. 25 июня, 08:33
    0
    А) (х-1) (х-3) (х-5) = (х^2-3 х-х+3) (х-5) = (х^2-4 х+3) (х-5) = х^3-5 х^2-4 х^2+20 х+3 х-15=х^3-9 х^2+23 х-15 ..., ... б) х (х-1) (х-2) - х^2 (х-3) = х (х^2-2 х-х+2) - х^3+3 х^2=х^3-2 х^2-х^2+2 х-х^3+3 х^2=2 х ... в) (у-1) (у^4+у^3+у^2+у+1) = у^5+у^4+у^3+у^2+у-у^4-у^3-у^2-у-1=у^5-1 ... г) (n+1) (n^4-n^3+n^2-n+1) = n^5-n^4+n^3-n^2+n+n^4-n^3+n^2-n+1=n^5+1