Cos80°: (cos40°+sin40°)

+1
Ответы (1)
  1. 17 марта, 08:15
    0
    Cos 80 / (cos 40+sin 40) = cos 2•40 / (cos 40+sin40) = (Cos^2 40-sin^2 40) / (cos 40+sin 40) = (Cos 40-sin 40) (cos 40+sin 40) / (cos 40+sin 40) = cos 40-sin 40