Упростите выражение a / (a+3) + 10a / (a²+a-6) : 5 / (a-2)

+2
Ответы (1)
  1. 31 декабря, 00:14
    0
    A²+a-6 = (a+3) (a-2)

    a1+a2=-1 U a1*a2=-6⇒a1=-3 U a2=2

    1) a / (a+3) + 10a / (a+3) (a-2) = (a²-2a+10a) / (a+3) (a-2) = (a²+8a) / (a+3) (a-2)

    2) (a²+8a) / (a+3) (a-2) : 5 / (a-2) = (a²+8a) / (a+3) (a-2) * (a-2) / 5 = (a²+8a) / 5 (a+3)