X в 3 степени+8y в 3 степени-2x во 2 степени y-4xy во 2 степени

+4
Ответы (1)
  1. 27 июня, 04:00
    0
    X³ + 8y³ - 2x²y - 4xy² = (x³-2x²y) - (4xy²-8y³) = x² (x-2y) - 4y² (x-2y) =

    = (x-2y) (x²-4y²) = (x-2y) (x-2y) (x+2y) = (x-2y) ² (x+2y)