1) (a^3) ^5 * а^-12 при а=0,2

2) (a4) ^5*a^-18 при а = 0,3

+5
Ответы (1)
  1. 5 апреля, 22:41
    0
    1) (a^3) ^5 х a^ - 12 = a^15 х a^ - 12 = a^3

    a=0,2

    0,2^3 = 0,008

    2) (a^4) ^5 х a^ - 18 = a^20 х a^ - 18 = a^2

    a = 0,3

    0,3^2 = 0,09