Упростите выражения:

а) 5a*2a*3a

0,1b*6b * (-b)

(-a) * (-a) * (-2a)

+5
Ответы (1)
  1. 6 сентября, 18:13
    0
    5 а*2 а*3 а=30 а^3

    0,1b*6b * (-b) = - 0.6b^3

    (-a) * (-a) * (-2a) = - 2a^3