9) - 5 а + (2 а+3) - (3-2 а) =

10) 5 а - (8 а-2) + (2+3 а) =

11) 3 а - (5 а-3) + (а-3) =

12) 4 а + (2 а-3) - (5 а-3) =

+5
Ответы (1)
  1. 17 августа, 05:30
    0
    9) - 5 а+2 а+3-3+2 а=-5 а+4 а=-а

    10) 5 а-8 а+2+2+3 а=-3 а+3 а+4=4

    11) 3 а-5 а+3+а-3=-2 а+а=-а

    12) 4 а+2 а-3-5 а+3=6 а-5 а=а