4x+6-3 (x+1) = 5-2 (x-3)

+2
Ответы (2)
  1. 22 февраля, 01:48
    0
    4 х+6-3 (х+1) = 5-2 (х-3)

    4 х+3 (х+1) = 3 (х-3)

    4 х+3 х+3=3 х-9

    4 х+3 х-3 х=-9-3

    4 х=-12

    х=-3
  2. 22 февраля, 02:23
    0
    4 х + 6 - 3 х - 3 = 5 - 2 х + 6

    4 х - 3 х + 2 х = 5 + 6 - 6 + 3

    3 х = 8

    х = 8/3=2 2/3