1) 2 а-3b - (4a+7b+c+3)

2) 2xy-y^2 + (y^2-xy) - (x^2+xy)

3) (-2x^2+x+1) - (x^2-x+7) - (4x^2+2x+8)

4) (3a^2-a+2) + (3a^2+3a-1) - (a^2-1)

5) (1-x+4x^2-8x^3) + (2x^3+x^2-+x-3) - (5x^3-8x^2)

6) (0.5a-0.6b+5.5) - (-0.5a+0.4b) + (1.3b-4.5)

7) (x^2) ^4 * (x^4) ^3

8) (a^2*a^3) ^4

9)

10)

11)

+2
Ответы (1)
  1. 5 мая, 02:53
    0
    1) 2 а-3b - (4a+7b+c+3) = 2a - 3b - 4a - 7b - c - 3 = - 2a - 10b - c - 3 2) 2xy-y^2 + (y^2-xy) - (x^2+xy) = 2xy - y^2 + y^2 - xy - x^2 - xy = - x^2

    3) (-2x^2+x+1) - (x^2-x+7) - (4x^2+2x+8) = - 2x^2 + x + 1 - x^2 + x - 7 - 4x^2 - 2x - 8 = - 7x^2 - 14 = - 7 (x^2 + 2)

    4) (3a^2-a+2) + (3a^2+3a-1) - (a^2-1) = 3a^2 - a + 2 + 3a^2 + 3a - 1 - a^2 + 1 = 5a^2 + 2a + 2

    5) (1-x+4x^2-8x^3) + (2x^3+x^2-+x-3) - (5x^3-8x^2) = 1 - x + 4x^2 - 8x^3 + 2x^3 + x^2 + x - 3 - 5x^3 + 8x^2 = - 11x^3 + 14x^2 - 2

    6) (0.5a-0.6b+5.5) - (-0.5a+0.4b) + (1.3b-4.5) = 0.5a - 0.6b + 5.5 + 0.5a - 0.4b + 1.3b - 4.5 = a + 0.3b + 1

    7) (x^2) ^4 * (x^4) ^3 = x^8 * x^12 = x^ (8 + 12) = x^20

    8) (a^2*a^3) ^4 = a^4 (2 + 3) = a^ (4*5) = a^20