4x (2x+2) - (8x-1) (x+6) = 3

(3-x) (4-8x) = x (1+8x)

+2
Ответы (1)
  1. 8 июня, 09:23
    0
    4x (2x+2) - (8x-1) (x+6) = 3

    (8x^2+8x) - (8x^2+48x-x-6) = 3

    (8x^2+8x) - (8x^2+47x-6) = 3

    8x^2+8x-8x^2-47x+6=3

    -39x=-3

    x=3/39

    x=1/13

    (3-x) (4-8x) = x (1+8x)

    12-24x-4x+8x^2=x+8x^2

    12-28x+8x^2=x+8x^2

    12-28x=x

    29x=12

    x=12/29