4x-9 (x-7) = - 12 15x (-3 - (19-18x)) + 3x=x+90+2x

+3
Ответы (1)
  1. 17 августа, 09:28
    0
    15 х (-3 (19-18)) + 3 х=х+90+2 х

    15 х (-57+54 х) + 3 х=х+90+2 х

    -855 х+660 х^+3 х=х+90+2 х

    660 х^-855 х+3 х-х-2 х=90

    660 х^-855 х=90

    15 х (44 х-57) = 90

    1) 15 х=90 2) 44 х-57=90

    х=6 44 х=90-57

    44 х=33

    х=3/4