Упростить выражение:

(a-2/a^2+4a+16) + (12a/a^3-64) - (1/a-4)

+3
Ответы (1)
  1. 22 ноября, 16:41
    0
    (а-2) / (а^2+4 а+16) + 12 а / (а-4) (а^2+4 а+16) - 1 / (а-4) =

    = (а^2-2 а-4 а+8+12 а-а^2-4 а-16) / (а-4) (а^2+4 а+16) =

    = (2 а-8) / (а-4) (а^2+4 а+16) = 2 (а-4) / (а-4) (а^2+4 а+16) =

    =2 / (а^2+4 а+16) ;