1-tg (п-2a) tga/tg (3 п/2-a) + tga

+5
Ответы (1)
  1. 19 августа, 12:30
    0
    (1-tg (π-2α) * tg (α)) / ((tg (3π/2-α) + tg (α)) = (1+tg²α) / (ctg (α) + tg (α)) = (tg α + tg³α) / (1+tg²α)