X-y/x+y-y/x-y

3b^2+2b/b^2-4-b/b-2

3a^2+6a/a^2-9-2a/a-3

+5
Ответы (1)
  1. 21 декабря, 10:05
    0
    1) (x-y) / (x+y) - y / (x-y) = (x²-2xy+y²-xy-y²) / (x²-y²) = (x²-3xy) / (x²-y²)

    2) (3b²+2b) / (b-2) (b+2) - b / (b-2) = (3b²+2b-b²-2b) / (b²-4) = 2b² / (b²-4)

    3) (3a²+6a) / (a-3) (a+3) - 2a / (a-3) = (3a²+6a-2a²-6a) / (a-3) (a+3) = a² / (a²-9)