Упростите выражения:

2 (x-1) + 3 (2-x)

7m (m-n) - 3n (n+m)

2ab (3-2a) + 4b (3a-7a^2)

(x-2y) * 2xy-28x^2y

+1
Ответы (1)
  1. 15 мая, 23:55
    0
    2x-2+6-3x=-x+4

    7m2-7mn-3n2-3mn=-10mn+7m2-3n2

    6ab-