Упростите выражение

(m+5) во второй степени - (m-5) во второй степени

+4
Ответы (2)
  1. 2 апреля, 10:56
    0
    (m+5) ^2 - (m-5) ^2 = (m+5+m-5) * (m+5-m+5) = 2m*10=20m
  2. 2 апреля, 12:31
    0
    (m+5) ^2 - (m-5) ^2 = (m+5+m-5) (m+5-m+5) = 2m*10 = 20m