3+4 (5 х-3) = 4 х+7

3 (5 х-7) - 7 (4 х+5) = х

2 (6 х-5) - 7 (3 х-5) = 4 х-1

-12 х+4 (х-3) = - 8 х-12

+2
Ответы (1)
  1. 8 апреля, 03:08
    0
    3+20 х-12=4 х+7

    20 х-4 х=7-3+12

    16 х=16

    х=1

    15 х-21-28 х-35=х

    15 х-28 х-х=35+21

    -14 х=56

    х=-4

    12 х-10-21 х+35-4 х=-1

    -13 х=-1+10-35

    -13 х=-26

    х=2

    -12 х+4 х-12+8 х=-12

    -12=-12