A) (a+2) (x+6)

b) (x-3) (a-5)

c) (a+4) (3a-2)

d) (4-b) (b+3)

e) (3-7y) (2y-8)

+3
Ответы (1)
  1. 14 октября, 08:54
    0
    1) ax+6a+2x+12

    2) ax-5x-3a+15

    3) 3a^2-2a+12a-8=3a^2+10a-8

    4) 4b+12-b^2-3b=-b^2-b+12

    5) 6y-24-14y^2+56y=-14y^2+62y-24