3^4 х+2*16/9*4^2 х+2=5 1/16

+4
Ответы (1)
  1. 23 июля, 10:23
    0
    3^4 x+2*16/9*4^2 x+2 = 81/16

    (1241 x) / 9+2 = 81/16

    (1241 x) / 9+2 = (1241 x) / 9+18/9:

    (1241 x) / 9+18/9 = 81/16

    (9 (1241 x+18)) / 9 = 9*81/16

    9*81/16 = (9*81) / 16:

    (9 (1241 x+18)) / 9 = (9*81) / 16

    (9 (1241 x+18)) / 9 = 9/9 * (1241 x+18) = 1241 x+18:

    1241 x+18 = (9*81) / 16

    9*81 = 729:

    1241 x+18 = 729/16

    1241 x + (18-18) = 729/16-18

    18-18 = 0:

    1241 x = 729/16 - (18*16) / 16

    16 (-18) = - 288:

    1241 x = 729/16+-288/16

    729/16 - (288) / 16 = (729-288) / 16:

    1241 x = (729-288) / 16

    729-288 = 441:

    1241 x = 441/16

    x = 441 / (16*1241)

    16*1241 = 19856:

    Answer:

    | x = 441/19856