4b (5a-b) - (5a-2) (5a+2)

+3
Ответы (1)
  1. 22 мая, 22:33
    0
    4b (5a-b) - (25a^2-4) = 20ab-4b^2-25a^2+4 = - (4b^2+25a^2-20ab) + 4=4 - (5a-2b) ^2