1+1,5+2+2,5 + ... An=? d=? S8=?

+5
Ответы (2)
  1. 4 марта, 23:19
    0
    A1 = 1

    d = a2 - a1 = 1.5 - 1 = 0,5

    an = a1 + d (n - 1)

    a8 = a1 + 7d

    a8 = 1 + 7*0.5 = 3.5 + 1 = 4.5

    S8 = (a1 + a8) / 2 * 8 = (1 + 4.5) / 2 * 8 = 4 * 5.5 = 22
  2. 5 марта, 00:05
    0
    A1=1,

    d = А2-А1, Sn = ((A1+An) n) / 2

    d = 1,5-1=0,5

    S8 = ((1+4,5) 8) / 2 = 22

    An = А1 + (n-1) * d

    An = 1 + (n-1) * 0,5