Ctg^2a (1-cos2a) + cos^2a

+2
Ответы (1)
  1. 19 июля, 02:55
    0
    Ctg^2a (1-cos2a) + cos^2a=сtg^2a (1-cos^2a+sin^2a) + cos^2a=

    ctg^2a*2sin^2a+cos^2a = (cos^2a/sin^2a) * 2sin^2a) + cos^2a=

    2cos^2a+cos^2a=3cos^2a