1) 2a (x+y) + x+y

2) 3b (x-y) + x-y

3) 4a (m-n) + m-n

+1
Ответы (1)
  1. 1 августа, 18:39
    0
    1) 2a (x+y) + x+y = 2ax+2ay+x+y = (2ax+x) + (2ay+y) = x (2a+1) + y (2a+1) = (x+y) (2a+1)

    2) 3b (x-y) + x-y=3bx-3by+x-y = (3bx+x) - (3by+y) = x (3b+1) - y (3b+1) = (x-y) (3b+1)

    3) 4a (m-n) + m-n=4am-4an+m-n = (4am+m) - (4an+n) = m (4a+1) - n (4a+1) = (m-n) (4a+1)