Вычислите;

4sin^2a-6tg^2a + √3*ctga

cosa = - √3/2

pi/2

+4
Ответы (1)
  1. 26 мая, 07:36
    0
    Cosa=-√3/2⇒cos²a=3/4

    sin²a=1-3/4=1/4⇒sina=1/2 или sina=-1/2

    1) sina=1/2

    4*1/4-6*1/4:3/4+√3 * (-√3/2) : 1/2=1-2-3=-4

    2) sina=-1/2

    4*1/4-6*1/4:3/4+√3 * (-√3/2) : (-1/2) = 1-2+3=2