1) 96*7+4*7 2) 57+b+43+b 3) 89*6-9*6 4) 72*5+28*5

+4
Ответы (2)
  1. 26 марта, 04:33
    0
    1) 96*7+4*7=672+28=700

    2) 57+b+43+b=100+2b

    3) 89*6-9*6=534-54=480

    4) 72*5+28*5=360+140=500
  2. 26 марта, 06:20
    0
    a (b+c) = a*b+a*c

    a (b-c) = a*b-a*c

    1) 96*7+4*7=7 (96+4) = 7*100=700

    2) 57+b+43+b=57+43 + (b+b) = 100+2b=2 (50+b)

    3) 89*6-9*6=6 (89-9) = 6*80=480

    4) 72*5+28*5=5 (72+28) = 5*100=500