1-14 х=2• (х+2) + (4 х-1) •3

+4
Ответы (1)
  1. 24 апреля, 09:41
    0
    1-14 х=2• (х+2) + (4 х-1) •3

    1-14 х=2 х+4+12 Х-3

    -14 Х-2 Х-12 Х=4-3-1

    -28 Х=0

    х=0