3 (x-7) - (9-2x) = 2 (12-x) - (x-10)

+5
Ответы (2)
  1. 7 мая, 21:01
    0
    3x-21-27-6x=24-2x-2x-20

    3x-6x+2x+2x=24-20+21+27

    x=52
  2. 7 мая, 23:57
    0
    A) 3 (x-7) - (9-2x) = 2 (12-x) - (x-10)

    3x-21-9+2x=24-2x-x+10

    5x-30=34-3x

    5x+3x=30+34

    8x=64

    x=8