75 - 5 Х = 30 (решение) 93 - 3 Х = 392 - 311

+3
Ответы (2)
  1. 3 августа, 06:21
    0
    75 - 5 Х = 30

    -5 х=30-75

    -5 х = - 45

    х = - 45: (-5)

    х=9

    93 - 3 Х = 392 - 311

    -3 х=392-311-93

    -3 х = - 12

    х = - 12: (-3)

    х=4
  2. 3 августа, 06:27
    0
    75-5 Х=30 75-5*Х=30 5*Х=75+30 5*Х=105 Х=105:5 Х=21