8+у=-3,9 - 2,25+х=7,3

14,3+х=-8 у+15,76=-3,34

х + (-5) = 2 36,6+х=-23,83

+5
Ответы (2)
  1. 9 марта, 11:38
    0
    8+y=-3.9

    y=-3.9-8

    y=-12.9

    14.3+x=-8

    x=-8-14.3

    x=-22.3

    x + (-5) = 2

    x=5+7

    x=12

    -2.25+x=7.3

    x=7.3+2.25

    x=9.55
  2. 9 марта, 12:04
    0
    У=-11.9 х=9.55

    х = (-22.3) у = (-19)

    х=7 х = (-60.43)