5/12 х-4/15=0,51

х-0,2 х=8/15

2/3 х+4/9=3,2 ... реешиите очч надо)

+5
Ответы (1)
  1. 30 декабря, 02:55
    0
    5/12 х = 51/100+4/15 = 233/30

    х = 233/300 : 5/12 = 233/125 = 1,864

    0,8 х = 8/15

    8/10 х = 8/15

    х = 8/15 : 8/10 = 2/3

    2/3 х = 16/5-4/9 = 124/45

    х = 62/15 = 4 2/15