1-1 1/2 у+3 2/5 у=1 1/3 у-2 7/15 у+2 1/2

+1
Ответы (1)
  1. 6 мая, 13:31
    0
    1 - 3/2 у + 17/5 у = 4/3 у - 37/15 у + 5/2

    -3/2 у + 17/5 у - 4/3 у + 37/15 у = 5/2 - 1

    -45/30 у + 102/30 у - 40/30 у + 74/30 у = 3/2

    91/30 у = 3/2

    у = 3/2 : 91/30

    у = 3/2 * 30/91

    у = 90/182 = 45/91