3x - (8+9x) - (5x-4) = - 7x

+1
Ответы (2)
  1. 24 апреля, 02:07
    0
    3 х-8-9 х-5 х+4=-7 х 3 х-9 х-5 х+7 х=8-4 - 4 х=4 х=4: (-4) х=-1
  2. 24 апреля, 03:13
    0
    3x-8+9x-5x-4=-7x

    3x+9x-5x+7x=8+4

    14x=12

    x=12:14

    x=12

    14