Сократите: 12*35*72 = 62*5+62*15 5 а+6 а+7 а

25*54*28 31*35-31*15 24 а-15 а

+1
Ответы (1)
  1. 6 мая, 11:48
    0
    12*35*72 = 2*7*18 = 4

    25*54*28 5*9*7 5

    62*5+62*15 = 62 (5+15) = 2*20 = 2

    31*35-31*15 31 (35-15) 20

    5 а+6 а+7 а = а (5+6+7) = 18 = 2

    24 а-15 а а (24-15) 9