У + (у+7) + у + (7-8) = 81. M + (m-7 = (M-7) + 10

+5
Ответы (1)
  1. 1 мая, 16:14
    0
    У + (у+7) + у + (7-8) = 81

    у+у+7+у+7-8=81

    3 у+6=81

    3 у=75

    у=25