7 (3y-5) = 10 (3-2y) 14 (3y-2) = - 7 (4-6y)

+2
Ответы (1)
  1. 23 июля, 07:28
    0
    7 (3 у-5) = 10 (3-2 у)

    21 у-35=30-20 у

    41 у=65

    у=1 цел 24/41

    14 (3 у-2) = - 7 (4-6 у)

    42 у-28=-28+42 у

    0 у=0

    у=0