1) 18-X=25-8X. 2) (4X+5) - (5X+7) = 4

+2
Ответы (2)
  1. 28 марта, 18:45
    0
    18-x-25+8x=0

    -7+7x=0

    7x=7

    x=1

    (4x+5) - (5x+7) = 4

    4x+5-5x-7-4=0

    -x-6=0

    -x=6

    x=-6
  2. 28 марта, 19:52
    0
    2) 4x+5-5x-7=4

    -x=-6

    x=6