6 * (2a-7) + 4 (5a-6) при a=-2,5

+3
Ответы (1)
  1. 30 ноября, 01:36
    0
    6 * (2 а-7) + 4 * (5 а-6) = 12 а-42+20 а-24=32 а-66=32 * (-2,5) - 66=-80-66=-146