450: (18-y:7) = 7*8-36:6

+1
Ответы (2)
  1. 3 апреля, 05:05
    +1
    450 : (18 - у: 7) = 7 * 8 - 36 : 6

    450 : (18 - у: 7) = 50

    18 - у: 7 = 450 : 50

    18 - у: 7 = 9

    у: 7 = 18 - 9

    у: 7 = 9

    у = 9 * 7

    у = 63

    450 : (18 - 63 : 7) = 7 * 8 - 36 : 6

    50 = 50
  2. 3 апреля, 08:15
    0
    450: (18-y:7) = 7*8-36:6

    450: (18-y:7) = 56-6

    450: (18-y:7) = 50

    18-y:7=450 : 50

    18-y:7=9

    y:7=18-9

    y:7=9

    у=9*7

    у=63