Помогите 4 * 18 - 9-38 : 8 + 111 * 8

(25 * 3 : 15) * (48 * 2 : 16

(12 * 7 : 42) * (16 * 6 : 24)

+2
Ответы (1)
  1. 20 января, 01:39
    0
    4 х18-19-35:8+11 х8=137

    1) 4 х18=72

    2) 32:8=4

    3) 11 х8=88

    4) 72-19=53

    5) 53-4=49

    6) 49+88=137

    (25 х3:15) х (48 х2:16) = 11

    1) 25 х3=75

    2) 75:15=5

    3) 48 х2=96

    4) 96:16=6

    5) 5+6=11

    (12 х7:42) х (16 х6:24) = 8

    1) 12 х7=84

    2) 84:42=2

    3) 16 х6=96

    4) 96:24=4

    5) 2 х4=8.