4 а - (8 а+1) = (а+8)

4 (10-х) = 7 (х+3)

+4
Ответы (1)
  1. 2 февраля, 16:58
    0
    4 а-8 а-1=а+8

    4 а-8 а-а=8+1

    -5 а=9

    а=-9/5 = - 1,8

    40-4 х=7 х+21

    40-21=7 х+4 х

    11 х=19

    х=19/11 = 1 8/11