4 (х-3) 5 (у-2) 7 (n-8) 4 (b-3)

+2
Ответы (1)
  1. 10 ноября, 01:11
    0
    1) 4 (x-3) = 4x-12 2) 5 (y-2) = 5y-10 3) 7 (n-8) = 7n-56 4) 4 (b-3) = 4b-12