4 сынып матем 9-есеп 8 бет 10*Х=8*25 (Х-380) * 50=2000 (Х+8) : 70=4 640: (25-Х) = 40 2700: (Х-12) = 90 Х: 20=4800:80

+1
Ответы (1)
  1. 20 июня, 10:02
    0
    10*X=8*25

    10*200

    X=200:10

    X=20.

    10*20=8*25