7 (6 х+1) + 4 (2-3 х) - 9 (9 х+4) = 30

+5
Ответы (1)
  1. 20 мая, 00:14
    0
    42 х + 7 + 8 - 12 х - 81 х - 36 = 30

    42 х - 12 х - 81 х = 30 - 7 - 8 + 36

    -51 х = 51

    х = - 1