Х: 792 = 46865 : 721

+2
Ответы (2)
  1. 30 июля, 19:02
    0
    Х: 792 = 46865:721

    х*721 = 46865*792

    721 х = 37117080

    х = 51480 или х = 5,148*10^4
  2. 30 июля, 19:45
    0
    Х: 792=65

    Х=65*792

    Х=51480